Bezpłatny webinar

„Panie Doktorze, czy mogę dostać coś na obrzęki?” – częsty problem, różne przyczyny, sprawdzone rozwiązania.

15/03/2023 środa19:0090 minut
Zobacz webinar

Specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii, posiada też tytuł Clinical Hypertension Specialist, przyznawany przez European Society of Hypertension. Przez wiele lat związany z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, obecnie jest Kierownikiem Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia tego Instytutu. Jest głównym badaczem trzeciej edycji badania epidemiologicznego WOBASZ, która zostanie przeprowadzona w latach 2023-2024.

Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w kadencji 2020–2022. Należy także do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, European Society of Cardiology oraz European Society of Hypertension.

Jest autorem licznych artykułów naukowych w cenionych czasopismach w Polsce i za granicą, a także autorem i współautorem wielu monografii, głównie na temat nadciśnienia tętniczego, chorób metabolicznych, prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zdrowego stylu życia. Dorobrek prof. Aleksandra Prejbisz obejmuje 137 prace oryginalne, 193 prace poglądowe, 43 prace kazuistyczne o łącznym IF 765 i h-Index 33.

Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz jest współautorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT z 2019 roku, głównym autorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym w ciąży PTNT/PTK/PTGiP z 2018 roku. Jest współtwórcą wytycznych polskich towarzystw naukowych i sekcji dotyczących zespołu metabolicznego z 2022 roku, które wprowadziły nową definicję tego zespołu.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a także cenionym dydaktykiem, wykładowcą i prelegentem na konferencjach i kongresach.

W 2018 stworzył i obecni prowadzi jako kierownik Samodzielną Poradnię Lipidową, pod której opieką są m.in. chorzy z rodzinną hipercholesterolemią i trudnościami w terapii zaburzeń lipidowych. Ponadto, jest zastępcą kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii. Jest głównym badaczem wieloośrodkowego badania klinicznego OPTIMAL-HT realizowanego ze środków ABM.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski jest współautorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym PTNT z 2019 roku, głównym autorem wytycznych postępowania w nadciśnieniu tętniczym w ciąży PTNT/PTK/PTGiP z 2018 roku, a także brał udział w pracach nad przygotowaniem wytycznych postępowania w zaburzeniach lipidowych przygotowywanych w 2021 roku przez PTL. Jest również współtwórcą wytycznych polskich towarzystw naukowych i sekcji dotyczących zespołu metabolicznego z 2022 roku, które wprowadziły nową definicję tego zespołu.

Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz członkiem Zarządu Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponadto jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, a także European Society of Cardiology, European Society of Hypertension i European i European Atherosclerosis Society.

Dorobek naukowy prof. dr hab. n. med. Piotra Dobrowolskiego obejmuje kilkadziesiąt prac oryginalnych opublikowanych w czasopismach z impact factor (IF). Łączna suma punktów za wszystkie publikacje: IF > 400, h-index- 14.

Obrzęki powstają w wyniku zatrzymania się zbyt dużej ilości płynu w tkankach organizmu. Są one bardzo uciążliwą dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Mogą być skutkiem niezdrowego typu życia, pojawiają się również jako skutek uboczny między innymi chorób serca czy nerek. Jak sobie radzić z problemem obrzęków w codziennej praktyce klinicznej - tą wiedzą podzielili się z Państwem nasi eksperci.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z webinarium dotyczącego obrzeków w codziennej praktyce lekarskiej, które poprowadzili dla Państwa prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz i prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski.

 

W trakcie webinarium eksperci podzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu:

  • obrzęki czy rzeczywiście stanowią problem kliniczny?
  • najczęstsze przyczyny obrzęków w codziennej praktyce
  • nadciśnienie tętnicze i obrzęki - dlaczego diuretyk pętlowy nie jest rozwiązaniem
  • jak dobierać leki kardiologiczne u chorego z obrzękami
  • nowoczesne stopniowanie terapii diuretykami
  • obrzęki u chorego na nadciśnienie tętnicze, nie zawsze winny antagonista wapnia
  • antagoniści wapnia i obrzęki - jak zapobiec

 

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zapisu tego webinarium oraz rejestracji na kolejne wydarzenia organizowane przez redakcję Kompendium24.pl